Przemysłowa Łódź

PROPOZYCJE TRASY:

Zwiedzanie proponuję rozpocząć od Księżego Młyna, XIX wiecznego królestwa bawełny, przemysłowca KAROLA SCHEIBLERA. KSIĘŻY MŁYN to miejsce klimatyczne i wyjątkowe. Obecnie osiedle pełne uroku. Punkt obowiązkowy na szlaku zwiedzania prawie każdej wycieczki. Od pewnego czasu przyciąga artystów i twórców łódzkich.

W jednym miejscu w dość krótkim czasie, podczas jednego spaceru, po malowniczej okolicy możemy uzmysłowić sobie jak funkcjonowała osada przemysłowa z przed ponad stu lat. Zobaczymy między innymi pałac największego z przemysłowców, obecnie MUZEUM KINEMATOGRAFII, przejdziemy przez pierwszy łódzki park miejski, podpatrzymy osiedle dla pracowników fabryki, szkołę, sklepy i straż pożarną. Wiele innych atrakcji w tym sklepik w Centrum Turysty KSIĘŻY MŁYN.

Odwiedzimy Pałac Herbsta, wyjątkową willę wraz z Muzeum Sztuki, otoczoną "zaczarowanym" ogrodem. To właśnie tutaj można podejrzeć jak wyglądało życie bogatych łodzian w XIX wieku.

Swoje kroki skierujemy do SKANSEN ARCHITEKTURY DREWNIANEJ przy CENTRALNYM MUZEUM WŁÓKIENNICTWA, miejsce wyjątkowe, podczas wędrówki po skansenie przeniesiemy się w czasy początków przemysłowej Łodzi.

Kolejnym punktem na naszej ścieżce, będzie dawny średniowieczny trakt, przecinający miasto na osi północ-południe, ULICA PIOTRKOWSKA. Jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie, wzdłuż której w XIX wieku rozwijało się miasteczko. Pietryna to jedno z najsłynniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc ŁODZI. Dawny szlak Piotrkowski, który w przeciągu XIX i XX w. stał się sercem miasta. Na jednej trasie jaką wyznacza uliczny szlak podążając od PLACU WOLNOŚCI do Placu Niepodległości można zobaczyć przekrój architektonicznych perełek miasta, wille, pałace, kamienice, fabryki, hotele, dawne kina, kościoły, zieleńce, parki, kawiarnie czy łódzkie restauracje. Dodatkową atrakcję stanowią z całą pewnością "ALEJA GWIAZD" oraz pomniki z "GALERII WIELKICH ŁODZIAN".

Naszą podróż po Łodzi zakończymy na terenie dawnego imperium  Poznańskiego, obecnie odnowione centrum Manufaktura.  W dawnym PAŁACU POZNAŃSKIEGO swoją siedzibę ma MUZEUM MIASTA ŁODZI.  Po zwiedzaniu, choć na chwilę trzeba zajrzeć do przypałacowego ogrodu, a punktem obowiązkowym jest spacer po dawnym imperium przemysłowym Poznańskiego, obecnie odnowione centrum Manufaktura.

 

MUZEA I MIEJSCA PROPONOWANE NA TRASIE DO WYBORU:

  • Muzeum Miasta Łodzi,Pałac Poznańskiego
  • Manufaktura
  • Muzeum Fabryki w Manufakturze
  • Centralne Muzeum Włókiennictwa
  • Muzeum Pałac Herbsta
  • Księży Młyn, dawne pofabryczne osiedle
  • Muzeum Kinematografii, Pałac Karola Scheiblera