Modna Łódź

ŁÓDŹ jest miastem wyjątkowym, ma do zaproponowania szczególne atrakcje oraz wydarzenia, których próżno szukać gdzie indziej. Warto więc przyjechać, chociaż na jeden dzień, wybrać się na wycieczkę PO ŁODZI Z PRZEWODNIKIEM i się przekonać jakie to ciekawe i zaskakujące pozytywnie miejsce.

Ze względu na tradycje związane z przemysłem włókienniczym miasta trzeba zwrócić uwagę na kilka miejsc wartych odwiedzenia. Pierwszym obowiązkowym punktem na liście zwiedzania powinno być CENTRALNE MUZEUM WŁÓKIENNICTWA.  Dodatkową atrakcją jest rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX wieku. 

Spacerując po muzeum nie można przeoczyć wystawy dotyczącej dawnych zakładów LUDWIKA GEYERA. Zachwycają kolorowe tkaniny, piękne wzory i bogactwo asortymentu jakie dla swoich klientów proponowało przedsiębiorstwo. Perełką wśród muzealnych zbiorów,  najchętniej odwiedzaną ekspozycją przez panie, jest wystawa strojów z przemów wieku. Zbiory są tak duże i wyjątkowe, że odwiedzając muzeum można za każdym razem zobaczyć inne ubrania. Od kilku lat CMW do dyspozycji zwiedzających w swojej ofercie ma także SKANSEN ARCHITEKTURY DREWNIANEJ. Co trzy lata w ŁODZI dzieje się rzecz wyjątkowa związana z włókiennictwem. Odbywają się TRIENNALE TKANINY ARTYSTYCZNEJ, największa, najstarsza i najbardziej ceniona tego typu impreza na taką skalę w Polsce. Jest to konkurs tkaniny artystycznej, na który prace przysyłają artyści z całego świata.

"ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL" to kolejna niepowtarzalna i wyjątkowa impreza, na tak dużą skalę. Idea festiwalu działa od  2007 roku. Początkowo był to przegląd  osiągnięć polskiego wzornictwa. Sam festiwal zmieniał się, z biegiem czasu powstało kilka części. Podstawę wydarzenia stanowią wystawy kuratorskie, ukazujące różne sposoby postrzegania projektowania. Każda kolejna edycja tworzona jest pod innym hasłem. Bezpośrednio kupić je u twórców. Niepowtarzalna okazja do rozmowy z autorem, nabycia rzeczy z duszą.

MUZEA I MIEJSCA PROPONOWANE NA TRASIE DO WYBORU:

  • Centralne Muzeum Włókiennictwa
  • Warsztaty CENTRALNYM MUZEUM WŁÓKIENNICTWA
  • GRA TERENOWA "TAJEMNICA ARIADNY", CZYLI JAK POWSTAJE MATERIAŁ
  • GRA TERENOWA "GRUBYMI NIĆMI SZYTE"
  • Muzeum Fabryki w Manufakturze
  • Akademia Sztuk Pięknych warsztaty
  • warsztaty z projektowania