Atrakcje Łodzi
Miasto atrakcji, Atrakcje Łodzi... jest tu co robić!
Łódź to miasto pełne atrakcji, o którym z pewnością można powiedzieć, że „jest tu co robić”. Dwustuletnia historia dawnego fabrycznego miasta łączy się tu z nowoczesnością i kreatywnością. Oto kilka miejsc, które warto odwiedzić w czasie kilkudniowej wycieczki do Łodzi czy spaceru z przewodnikiem po mieście.
EC1
EC1 to kilka atrakcji w jednym miejscu. Pod nazwą EC1 kryje się dawna, pierwsza w mieście elektrownia, która obecnie przyciąga tłumy turystów. W budynkach produkujących kiedyś prąd dla łódzkich fabryk swoją siedzibę ma Centrum Nauki i Techniki, Planetarium, Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Komiksu. W pięknie odnowionych wnętrzach budowli z czerwonej cegły można spędzić cały dzień. Doskonale będą się tutaj bawić najmłodsi turyści, ale Ci starsi też znajdą coś dla siebie. Na najmłodszych zwiedzających czeka Ulica Żywiołów, miejsce zabawy i edukacji w jednym. Na kilku piętrach poświęconych czterem żywiołom: ziemia, ogień, woda i powietrze, można skakać, biegać, wspinać się i zjeżdżać na zjeżdżalniach. Wszystkiego dotykać i eksplorować, a nawet wykonać swój własny eksperyment. Swoją pomocą zawsze chętnie służą animatorzy. Ulica Żywiołów to miejsce doskonałe dla grup dzieci do 10 roku życia oraz rodzin z dziećmi. Wystawa dostosowana jest to wymagań niespożytej energii i radości z zabawy.
Centrum Nauki i Techniki to miejsce dla nieco starszych zwiedzających. W dawnej elektrowni powstało centrum, które przez eksperymenty, zabawy i gry zespołowe uczy nas zasad fizyki, chemii, przyrody. Tutaj radą i pomocą służą również animatorzy. To kilka pięter doskonałej zabawy i edukacji. Dorośli goście też będą zachwyceni, Centrum mieści się w pięknej zabytkowej, doskonale odnowionej elektrowni, która powstała ponad 100 lat temu.
Planetarium to miejsce, gdzie oglądamy gwiazdy. Planetarium EC1 Łódź jest najnowocześniejsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz 110 wygodnych foteli. W Planetarium w EC1 odbywają się różne pokazy w zależności od pory roku i aktualnej sytuacji na niebie. Organizowane są też pokazy specjalne. Seans trwa około 45 min. Po pokazie możemy zadać pytania i usłyszeć rzeczową odpowiedz na nurtujące nas od zawsze pytania, np. jak działa wszechświat? Pokazy w planetarium dostosowane są do wieku widzów. Na sali może jednocześnie znajdować się 120 widzów. Planetarium znajduje się na -2 poziomie w budynku EC1.
Pałac Herbsta
Muzeum Pałac Herbsta to willa wybudowana dla Edwarda Herbsta i Matyldy Herbst. To jedna z najlepiej i najpełniej oddających klimat rezydencji rodziny fabrykanckiej. Edward Herbst był zięciem Karola Scheiblera, najbogatszego mieszkańca Łodzi w XIX wieku. Muzeum pokazuje wnętrza jednorodzinnej willi z wystrojem z przełomu wieków. W czasie zwiedzania pałacu, można podejrzeć, jak przez dziurkę od klucza jak wyglądało życie najbogatszych mieszkańców Łodzi. Dodatkową atrakcją rezydencji jest piękny ogród, otaczający willę. Najlepiej zajrzeć do niego latem czy wczesną jesienią. Tuż obok znajduje się Księży Młyn, dawne robotnicze osiedle działające jak miasto w mieście. Warto odwiedzić sklepik z pamiątkami, Centrum Turysty Księży Młyn, Palmiarnię, Park Źródliska czy Szkołę Filmową i Muzeum Kinematografii.
Księży Młyn
Księży Młyn to dawne osiedle domów dla robotników fabryki Karola Scheiblera. Nieduże budynki z czerwonej cegły wybudowane zostały w XIX wieku. Osiedle składało się z kilkudziesięciu wielorodzinnych domów i około 1000 mieszkań. Wraz z otaczającymi je fabrykami należały do najbogatszego łodzianina – Karola Scheiblera. Cały teren wraz ze szkołą, strażą pożarną, szpitalami, parkiem czy folwarkiem stanowił aż 1/7 obszaru ówczesnego miasta. Obecnie Księży Młyn staje się artystyczną dzielnicą miasta. Znajdują się tu restauracje, pracownie artystów, Centrum Designu czy letnia scena. Raz w miesiącu organizowany jest jarmark na Księżym Młynie. Jest to doskonałe miejsce na spacer czy klimatyczną sesję zdjęciową. W domach familijnych mieszkają nadal mieszkańcy Łodzi, a w dawnej fabryce znajdują się lofty.
Muzeum Kinematografii
Muzeum Kinematografii mieści się w dawnej rezydencji jednego z największych twórców przemysłowej Łodzi, Karola Scheiblera, na Księżym Młynie w malowniczym otoczeniu Parku Źródliska. Muzeum gromadzi i udostępnia filmy, plakaty, elementy scenografii, urządzenia techniczne oraz najróżniejsze pamiątki związane z filmem.
Szkoła Filmowa, czyli Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera uczelnia państwowa założona w 1948 roku w Łodzi. Kształci przyszłych aktorów, reżyserów, operatorów filmowych i telewizyjnych, artystów fotografików, montażystów, scenarzystów oraz organizatorów produkcji telewizyjnej i filmowej. Miejsce szczególne ze względu na filmowe tradycje miasta.
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Obowiązkowym punktem na liście zwiedzania powinno być Centralne Muzeum Włókiennictwa. Siedzibą muzeum jest dawna fabryka Ludwika Geyera nazywana Białą Fabryką. Nazwa „Biała” pojawia się nieprzypadkowo, budynek bowiem jest otynkowany właśnie na biało. Obiekt należy do najpiękniejszych zabytków architektury przemysłowej. Zespół budynków pochodzi z I połowy XIX wieku. To tutaj pracowała pierwsza łódzka maszyna parowa. Wystawy, jakimi dysponuje ośrodek są naprawdę imponujące. Odwiedzając muzeum możemy zdecydować się na jedną z wystaw lub zobaczyć kilka, w zależności od czasu, jaki przeznaczymy na muzeum. Dla miłośników techniki przygotowana została ekspozycja przedstawiająca maszyny związane z tkactwem, przędzalnictwem, dziewiarstwem i włókiennictwem. Dodatkową atrakcją jest rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX wieku. Dzisiaj furorę robi nowa wystawa „Miasto, Moda, Maszyna” czy „Mikrohistorie” wystawa w dawnych domach tkaczy.
Muzeum Sztuki: ms1 i ms2
Muzeum Sztuki w Łodzi jest jednym z najstarszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie. Początki powstania Muzeum związane są z awangardą, datuje się je na przełom lat 20. i 30. XX w., kiedy to grupa radykalnych twórców z grupy „a.r.” rozpoczęła akcję gromadzenia dzieł najważniejszych artystów nowego czasu. Powstanie łódzkiej kolekcji stanowi fenomen na skalę światową z kilku względów. Po pierwsze inicjatywa wyszła od samych artystów. Niezwykły zbiór powstał dzięki zapałowi i poświęceniu zaledwie pięciu członków grupy „a.r.”: artystów Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Henryka Stażewskiego oraz poetów Juliana Przybosia i Jana Brzękowskiego. Obecnie muzeum tworzą trzy placówki ms1, czyli dawny neorenesansowy pałac Maurycego Poznańskiego, ms2, czyli budynek dawnej przędzalni Izraela Kalmana Poznańskiego należąca do kompleksu fabrycznego oraz Muzeum Pałac Herbsta na Księżym Młynie.
OFF Piotrkowska
OFF Piotrkowska to dawne budynki pofabryczne, należące niegdyś do przedsiębiorcy Franciszka Ramischa. Miejsce to przy ul. Piotrkowskiej 138/140 do niedawna kojarzyło się z łódzkim China Town. Obecnie jest to przestrzeń, w której realizowany jest projekt OFF Piotrkowska. OFF szybko stała się polem działania łódzkiej alternatywy i kreatywności. Skupia wokół siebie artystów, muzyków, projektantów. Miejsce ciekawe i intrygujące, gdzie można spędzić czas, a do tego smacznie zjeść. Całości dopełniają oryginalne sklepy, kluby muzyczne i pracownie artystów. Wszystko tworzy razem niepowtarzalny klimat.
ZOO z Orientarium
Nowoczesne Orientarium w ZOO to wyjątkowa atrakcja na terenie Łodzi. Ogromny kompleks prezentuje zwierzęta i rośliny z Azji Południowo-Wschodniej. W łódzkim ZOO jest 7 zbiorników oceanicznych i 3 słodkowodne. Największą atrakcją Orientarium jest podwodny tunel. Można z niego obserwować rafę koralową i basen dla rekinów, płaszczek. Oprócz basenów i ogrodów w Orientarium znajdują się wybiegi dla słoni indyjskich, panter mglistych, niedźwiedzi malajskich, gibonów oraz woliery dla dzioborożców i szpaków balijskich. Orientarium zajmuje połowę terenu łódzkiego ZOO.
Murale
Murale, czyli wyjątkowa galeria pod chmurką pojawiły się w Łodzi kilkadziesiąt lat temu. Obecnie jest ich już ponad 200. Zachwycają pomysłem, barwą i formatem. Tworzone są przez artystów polskich i zagranicznych. Szlak murali to jeden z mniej oczywistych sposobów na zwiedzanie miasta.
Łódzkie podwórka to kolejna nietuzinkowa atrakcja miasta. Te najciekawsze i najpiękniejsze znajdują się przy ul. Piotrkowskiej i w centrum. W podwórkach znalazło się miejsce na sztukę i street art., ale też restaurację czy hotel. Najbardziej znane to Pasaż Róży, „Narodziny dnia” czy Piotrkowska 120.
Festiwal Światła - Light Move Festival
Light Move Festival to wyjątkowe, cykliczne wydarzenie na skalę światową! Wspaniałe do przeżycia i uchwycenia np. na zdjęciach czy filmikach. Festiwal odbywa się przez trzy dni weekendu, pod koniec września każdego roku. Jest to spektakl dźwięku i koloru w przestrzeni miejskiej, po zapadnięciu zmroku, pokazy gry światła. W trakcie festiwalu można podziwiać m.in. wielkoformatowe projekcje na budynkach czy iluminacje w parkach i na ulicach. Za każdym razem ściąga dziesiątki tysięcy turystów do Łodzi.
Ulica Piotrkowska
Ulica Piotrkowska to jedna z najpiękniejszych ulic Łodzi i najczęściej odwiedzane miejsce przez zwiedzających czy mieszkańców miasta. Punkt obowiązkowy każdej wycieczki. Jednak nie jest ona tak oczywista jakby się wydawało na pierwszy rzut oka. Piotrkowska jeszcze w średniowieczu była drogą prowadzącą przez miasto. Dwieście lat temu to wzdłuż tej ulicy rozwijało się przemysłowe miasto. Z czasem pojawiły się przy ulicy Piotrkowskiej fabryki z czerwonej cegły, rezydencje, wille, kamienice. Dzisiaj to ulica gdzie można pozwiedzać, pospacerować i odpocząć w kawiarni, zjeść obiad w restauracji. Latem atrakcją Piotrkowskiej są ogródki wystawiane prawie przy każdej restauracji, kawiarni czy pubie. Dodatkowym atutem są tajemnicze podwórka prawie pod każdym adresem takie jak: Pasaż Róży czy Piotrkowska 120, gdzie spotykają się nowoczesność i sztuka oraz dobra dawka historii. Piotrkowska to też ulica festiwali. Co roku odbywają się w jej przestrzeni: Festiwal Sztuk Ulicznych i Magii „Hokus Pokus”, Light Move Festival czy Songwriter Festiwal. Na Pietrynie bo tak o najdłużej handlowej ulicy Łodzi mówią sami łodzianie trzeba odwiedzić ławeczkę Tuwima czy filmową Aleję Sław. Ale każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Manufaktura
„Manufaktura” to centrum handlowo-rozrywkowe, które powstało w dawnej fabryce materiałów bawełnianych Izraela Poznańskiego. W zabytkowych budynkach fabryki z czerwonej cegły znajdują się muzea, restauracje, kino, teatr. Kiedyś był tu między innymi przędzalnia z tkalnią i drukarniami. O czasach świetności tego miejsca opowiada Muzeum Fabryki oraz Muzeum Miasta Łodzi tuż obok Manufaktury (dawny pałac Poznańskich). Manufaktura stała się niemal synonimem Łodzi, kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania obok ulicy Piotrkowskiej. Tutaj się bywa i spędza czas przez cały okrągły rok. Miejsce zachęca swoim niepowtarzalnym klimatem dawnej fabryki połączonej z nowoczesnością. Łodzianie przyjeżdżają tu na zakupy w olbrzymiej galerii handlowej. Z całą pewnością można spędzić w Manu cały dzień. Latem dla odwiedzających Manufakturę przygotowana jest plaża, zimą lodowisko i jarmark. Dla poszukujących sztuki czeka MS2, teatr Manufaktury czy kino. Obecnie rynek Manufaktury nosi imię „Łódzkich Włókniarek”.
Cmentarz Żydowski
Łódź jako miasto wielu kultur, narodowości i języków była też miastem społeczności żydowskiej. Przed II wojną co trzeci mieszkaniec miasta był Żydem. Jednym z wielu miejsc związanych z tym fragmentem historii jest Nowy Cmentarz Żydowski. Jest jednym z największych cmentarzy żydowskich w Europie. Na blisko 40 ha, powstałego jeszcze w XIX wieku cmentarza można znaleźć grobowce rodzin fabrykantów, kupców, artystów, handlarzy. Znajdziemy tu np. grób rodziców Juliana Tuwima i rodziców Artura Rubinsteina, a także monumentalne mauzoleum poświęcone pamięci samego Izraela Poznańskiego.
Cmentarz Stary Ogrodowa
Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej to jedna z najpiękniejszych nekropolii w Europie. Zabytkowy cmentarz składa się z trzech części, które doskonale świadczą o wielokulturowym charakterze miasta: część katolicka, ewangelicka i prawosławna. Cmentarz powstał w latach 1855-1888. Spacerując po nim odnajdziemy grobowce zasłużonych łodzianek i łodzian, monumentalne grobowce wyglądem przypominające świątynie, postaci aniołów czy zwykłe proste płyty nagrobne za którymi stoi historia życia niezwykłych osób.
Monopolis
Monopolis to miejsce zachwycające. Dawna zrewitalizowana fabryka monopolu spirytusowego, która zmieniła swoje oblicze. Obecnie to kolejne miejsce, gdzie warto zajrzeć choć na chwilę ze względu na olbrzymi wybór restauracji, kawiarni i smaków kuchni. Jest to niezwykły przykład poprzemysłowej przestrzeni z czerwonej cegły, która zachwyca połączeniem tego co historyczne z nowoczesnością. Klimat tego miejsca to z jednej strony kameralna przestrzeń zaułków, z drugiej rozmach teatralnej sceny. Na terenie Monopolis znajdują się aż dwie sceny teatralne: plenerowa oraz w budynku dawnego magazynu spirytusu. Dodatkową niespodzianką dla zwiedzających jest klimatyczne muzeum, gdzie można posmakować dawniej produkowanych tutaj trunków.
Polecane trasy zwiedzania Łodzi
Łódź Fabryczna
Łódź to miasto, które rozwijało się dzięki powstającym fabrykom włókienniczym. Historia fabrycznego miasta zaczęła się 200 lat temu. Do niewielkiej osady…
Wille i pałace
Rezydencje łódzkich fabrykantów skrywają wiele tajemnic, a łodzianie do tej pory opowiadają legendy o ich właścicielach. Na przełomie wieku XIX i XX w mieście…
Łódź Filmowa
Łódź to miasto filmów i seriali, tych z dawnych lat, jak również najnowszych produkcji filmowych i realizacji telewizyjnych. Jednym z pomysłów na zwiedzanie…
Mozaika kultur
Łódź to miasto z wielokulturową historią, która widoczna jest na każdym kroku. Przed drugą wojną światową mieszkali tu Polacy, Niemcy, Żydzi czy Rosjanie….
Murale, street art i sztuka
Murale to wielkoformatowe malowidła na ścianach budynków. W Łodzi obecnie jest ponad 160 obrazów, które tworzą niezwykła galerię pod gołym niebem.