Trasy zwiedzania Łodzi
Łódź Żydowska
Społeczność żydowska była bardzo zróżnicowana nie tylko ze względu na stan portfela, ale też na podejście do wyznania, poglądy polityczne czy język. W synagogach można było usłyszeć język hebrajski, na ulicach jidisz, rosyjski, polski, niemiecki, a nawet francuski. Świat łódzkiej kultury żydowskiej rozwijał się bardzo prężnie, powstawały szkoły, teatry. Wśród Żydów było wielu ludzi wolnych zawodów: adwokaci, lekarze, malarze czy artyści. W Łodzi urodził się Julian Tuwim, Artur Rubinstein, Aleksander Tansman, mieszkał tu Ary Sternfeld, Artur Szyk. Z miastem związana była Alina Szapocznikow, Zofia Hertz, aktorka Ida Kamińska.
Wydarzenia II wojny światowej były tragiczne dla mieszkańców Łodzi, a zwłaszcza jej żydowskiej części. Miasto znalazło się na terenie Kraju Warty, zmieniło nazwę na Litzmannstadt, w którego obrębie utworzono getto. Wydarzenia wojenne opisał związany z Łodzią Arnold Mostowicz, o gettowej rzeczywistości opowiada także Dziennik Dawida Sierakowiaka.
W czasie wycieczki poszukamy śladów Łodzi, która częściowo odeszła w zapomnienie. Odwiedzimy miejsca związane z historią żydowskiej społeczności miasta.
Miejsca proponowane do odwiedzenia na szlaku:
- Muzeum Miasta Łodzi czyli dawny Pałac Rodziny Poznańskich
- Manufaktura dawna fabryka bawełny Izraela Kalmana Poznańskiego, dzisiaj centrum handlowo – rozrywkowe
- Muzeum Fabryki w Manufakturze
- ul. Piotrkowska, spacer z przewodnikiem szlakiem Łodzi żydowskiej m. in. ławeczka Juliana Tuwima, fortepian Artura Rubinsteina
- Cmentarz Żydowski, największy cmentarz żydowski w Europie
- Stacja Radegast, miejsce pamięci opowiadające o getcie żydowskim, makieta getta Litzmannstadt
- Park Ocalałych, niezwykły park, opowieść o ocalonych, ławeczka Jana Karskiego, Kopiec Pamięci, pomnik Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, aleja ocalonych im. Arnolda Mostowicza, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
- Stare Miasto, dawna dzielnica żydowska, Park Staromiejski z pomnikiem Dekalogu
- Miejsce upamiętnienia Starego Cmentarza Żydowskiego
- Gmina Żydowska w Łodzi
- Synagoga Reicherów
Polecane trasy zwiedzania Łodzi
Łódź Fabryczna
Łódź to miasto, które rozwijało się dzięki powstającym fabrykom włókienniczym. Historia fabrycznego miasta zaczęła się 200 lat temu. Do niewielkiej osady…
Wille i pałace
Rezydencje łódzkich fabrykantów skrywają wiele tajemnic, a łodzianie do tej pory opowiadają legendy o ich właścicielach. Na przełomie wieku XIX i XX w mieście…
Łódź Filmowa
Łódź to miasto filmów i seriali, tych z dawnych lat, jak również najnowszych produkcji filmowych i realizacji telewizyjnych. Jednym z pomysłów na zwiedzanie…
Mozaika kultur
Łódź to miasto z wielokulturową historią, która widoczna jest na każdym kroku. Przed drugą wojną światową mieszkali tu Polacy, Niemcy, Żydzi czy Rosjanie….
Murale, street art i sztuka
Murale to wielkoformatowe malowidła na ścianach budynków. W Łodzi obecnie jest ponad 160 obrazów, które tworzą niezwykła galerię pod gołym niebem.