Trasy zwiedzania Łodzi

Łódź Żydowska

Historia Łodzi nierozerwalnie związana jest ze społecznością żydowską w mieście. Przed II wojną światową Żydzi stanowili bowiem ponad 30% mieszkańców. Łódź w XIX i XX wieku była miastem, gdzie obok siebie mieszkali Polacy, Niemcy, Rosjanie i Żydzi. Do niewielkiego miasteczka, które z czasem stało się ogromnym przemysłowym miastem przybywali żydowscy osadnicy szukający swojej „ziemi obiecanej”. Ludność żydowska zajmowała się drobnym handlem, kupiectwem, ale byli też tacy którzy budowali ogromne fortuny fabryczne i handlowe imperia. Poznańscy, Silbersteinowie, Rozenblatowie prowadzili swoje wielkie fabryki.

Społeczność żydowska była bardzo zróżnicowana nie tylko ze względu na stan portfela, ale też na podejście do wyznania, poglądy polityczne czy język. W synagogach można było usłyszeć język hebrajski, na ulicach jidisz, rosyjski, polski, niemiecki, a nawet francuski. Świat łódzkiej kultury żydowskiej rozwijał się bardzo prężnie, powstawały szkoły, teatry. Wśród Żydów było wielu ludzi wolnych zawodów: adwokaci, lekarze, malarze czy artyści. W Łodzi urodził się Julian Tuwim, Artur Rubinstein, Aleksander Tansman, mieszkał tu Ary Sternfeld, Artur Szyk. Z miastem związana była Alina Szapocznikow, Zofia Hertz, aktorka Ida Kamińska.

Wydarzenia II wojny światowej były tragiczne dla mieszkańców Łodzi, a zwłaszcza jej żydowskiej części. Miasto znalazło się na terenie Kraju Warty, zmieniło nazwę na Litzmannstadt, w którego obrębie utworzono getto. Wydarzenia wojenne opisał związany z Łodzią Arnold Mostowicz, o gettowej rzeczywistości opowiada także Dziennik Dawida Sierakowiaka.

W czasie wycieczki poszukamy śladów Łodzi, która częściowo odeszła w zapomnienie. Odwiedzimy miejsca związane z historią żydowskiej społeczności miasta.

Miejsca proponowane do odwiedzenia na szlaku:

  • Muzeum Miasta Łodzi czyli dawny Pałac Rodziny Poznańskich
  • Manufaktura dawna fabryka bawełny Izraela Kalmana Poznańskiego, dzisiaj centrum handlowo – rozrywkowe
  • Muzeum Fabryki w Manufakturze
  • ul. Piotrkowska, spacer z przewodnikiem szlakiem Łodzi żydowskiej m. in. ławeczka Juliana Tuwima, fortepian Artura Rubinsteina
  • Cmentarz Żydowski, największy cmentarz żydowski w Europie
  • Stacja Radegast, miejsce pamięci opowiadające o getcie żydowskim, makieta getta Litzmannstadt
  • Park Ocalałych, niezwykły park, opowieść o ocalonych, ławeczka Jana Karskiego, Kopiec Pamięci, pomnik Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, aleja ocalonych im. Arnolda Mostowicza, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
  • Stare Miasto, dawna dzielnica żydowska, Park Staromiejski z pomnikiem Dekalogu
  • Miejsce upamiętnienia Starego Cmentarza Żydowskiego
  • Gmina Żydowska w Łodzi
  • Synagoga Reicherów

Polecane trasy zwiedzania Łodzi

Łódź Fabryczna

Łódź to miasto, które rozwijało się dzięki powstającym fabrykom włókienniczym. Historia fabrycznego miasta zaczęła się 200 lat temu. Do niewielkiej osady…

Wille i pałace

Rezydencje łódzkich fabrykantów skrywają wiele tajemnic, a łodzianie do tej pory opowiadają legendy o ich właścicielach. Na przełomie wieku XIX i XX w mieście…

Łódź żydowska

Historia Łodzi nierozerwalnie związana jest ze społecznością żydowską w mieście. Przed II wojną światową Żydzi stanowili bowiem ponad 30% mieszkańców. Łódź w…

Łódź Filmowa

Łódź to miasto filmów i seriali, tych z dawnych lat, jak również najnowszych produkcji filmowych i realizacji telewizyjnych. Jednym z pomysłów na zwiedzanie…

Mozaika kultur

Łódź to miasto z wielokulturową historią, która widoczna jest na każdym kroku. Przed drugą wojną światową mieszkali tu Polacy, Niemcy, Żydzi czy Rosjanie….

Murale, street art i sztuka

Murale to wielkoformatowe malowidła na ścianach budynków. W Łodzi obecnie jest ponad 160 obrazów, które tworzą niezwykła galerię pod gołym niebem.

Shopping Cart
Powiadom, gdy produkt będzie w sprzedaży Poinformujemy Cię, gdy produkt będzie dostępny. Proszę podaj swój aktualny adres e-mail poniżej.