Po czym poznać przewodnika?
Przewodnik to ktoś, kto tłumaczy świat. Opowiada o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Łączy w swojej gawędzie wiele punktów widzenia na dany temat. Rozbudza w zwiedzających ciekawość, ale po chwili daje też odpowiedź na nurtujące pytanie.
Nić porozumienia, jaka łączy przewodnika ze zwiedzającym pozwala na jak pełniejsze zwiedzanie i poznawanie miejsc, zdarzeń, ludzi, języków, ale także smaków. Często przewodnik jest towarzyszem podróży, które stanowią nie lada wyzwanie, jak wędrówka na szlaku czy powrót do dawnej ojczyzny. Przewodnik służy też radą i opieką podczas zwiedzania. Prowadzi po wyznaczonej ścieżce przez inną kulturę, religię, czas.
Pilot i przewodnik mają ze sobą wiele wspólnego, ale często też wiele ich różni. Przewodnik oprowadza i opowiada o miejscu, muzeum, mieście czy danym regionie. Pilot natomiast podróżuje z grupą od miejsca do miejsca. Jego zadaniem jest towarzyszenie turystom i przy okazji opowiadanie o miejscu, do którego wraz z nimi podróżuje.
Czerwień to kolor wyróżniający przewodnika. Czerwony kolor jest widoczny na szlaku w czasie trudniejszych wypraw. Podczas zwiedzania w mieście ma być wskazówką dla turystów, pomocą szybkiego odnalezienia w tłumie zwiedzających.
Po czym poznać DOBREGO przewodnika?
Dobrego przewodnika wyróżniają m.in. uprawnienia, które posiada. Uprawnienia przewodnika obecnie wydawane są przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Przewodnik posiada uprawnienia na dane miasto czy region. Od pewnego już czasu przewodnikiem może być każdy, bez kursu, egzaminu, ale czy warto korzystać z takich usług? Chyba jednak warto wybrać kogoś sprawdzonego i zaufanego jak w każdym innym zawodzie. Wszyscy przewodnicy współpracujący z nami posiadają odpowiednie uprawnienia i ukończone kursy potwierdzające ich wiedzę i umiejętności.
Łódzkiego przewodnika można rozpoznać z daleka. Jako jedyny w Polsce nosi czerwony polar z żółtymi (złotymi) opaskami. Dlaczego? Bo takie kolory to barwy miasta, taki też jest herb Łodzi (w czerwonym polu żółta (złota) łódka.
Skąd przewodnik czerpie wiedzę?
Przewodnik przez cały czas w swojej pracy zbiera doświadczenie i wiedzę. Nie ma jednego uniwersalnego źródła wiedzy dla przewodnika. Informacji szuka w książkach, opracowaniach, archiwach, wspomnieniach czy np. starych gazetach. Często rozmawia z mieszkańcami, wiele informacji znajduje w czasie własnych wędrówek, nieustannie eksploruje i poszukuje nowych tematów w swoje pracy. Oprócz tego czerpie z bagażu doświadczeń swoich koleżanek i kolegów po fachu nie tylko w ramach współpracy, ale także w trakcie np. kursów czy konferencji.
Przewodnicy, którzy już maja pewną praktykę mogą zostać instruktorami przewodnictwa PTTK i dzięki temu szkolić kolejnych przyszłych przewodników. Po odbytym specjalnym kursie i egzaminie stanowią kadrę przewodników.
Poznaj naszych przewodników
Patrycja Czudak
Jestem założycielką Cicerone, ale przede wszystkim przewodnikiem turystycznym po Łodzi, województwie łódzkim, a także pilotem wycieczek. Moją pasją i…
Katarzyna Wyrzykowska
Dla Kasi nie ma rzeczy niemożliwych. Po Łodzi oprowadza już kilka lat. Specjalizuje się w tematyce getta i wątków kobiecych. Oprócz świetnego opowiadania o…
Agata Buchholtz
Wiktor Wołowiec
Anna Dąbrowicz
Artysta plastyk, pedagog, edukator, muzealnik. Przewodnik turystyczny po Łodzi i Regionie. Autorka wielu projektów edukacyjnych w tym projektów Nasza Szafa,…
Marcin Wyrzykowski
Dlaczego kursy zacząłem robić? Bo to miała być wycieczka jedna wielka. Ktoś po muzeach mnie poprowadzą, na spacer weźmie, opowie coś ciekawego. A że w…