Dzisiejsza ulica Moniuszki to dawny pasaż Meyera – czyli najpiękniejsza ulica XIX-wiecznej Łodzi. Ulica, która powstała dzięki… plotce.
Moniuszki to jedna z krótkich uliczek dochodzących do Piotrkowskiej – liczy zaledwie 300 metrów i znajduje się w samym centrum miasta. Była pierwszą ulicą w Łodzi oświetloną światłem elektrycznym.
Cała historia ma swój początek pod koniec XIX wieku, kiedy to Ludwik Meyer uwierzył w plotkę. Wieści głosiły, że stolica guberni zostanie przeniesiona z Piotrkowa Trybunalskiego do Łodzi. Fabrykant i zarazem właściciel terenu, na którym dziś mieści się ulica Moniuszki, postanowił działać – wybudował wille w prywatnym pasażu, które według jego zamierzeń miały stać się siedzibą przyszłych władz guberni łódzkiej. I tak w samym centrum Łodzi powstała wyjątkowa ulica.
Piękne, neorenesansowe rezydencje otoczone ogrodami czekały na nowych mieszkańców. Stolicy guberni do Łodzi nie przeniesiono, ale miasto zyskało jedną z najpiękniejszych ulic – i to nie tylko wtedy, ale również dziś.
Jeszcze pod koniec XIX wieku domy przy pasażu wyposażono w instalacje gazowe i kanalizacyjne, a sama ulica oświetlona została światłem elektrycznym. Każdy dom i ogród lśniły nowoczesnym blaskiem.
W rezydencjach mieszkali m.in. prezydent miasta Władysław Pieńkowski, fabrykant Zygmunt Jarociński, a pod numerem 5 swój zakład fotograficzny prowadził Bronisław Wilkoszewski. Ludwik Meyer mieszkał pod numerem 4.
Dziś dawny pasaż to kolejne miejsce, które przeszło gruntowną rewitalizację. Pod numerem 5 swoją siedzibę ma MeMo – Mediateka, czyli multimedialna biblioteka. Znajdują się tam sale tematyczne, przestrzenie nowych mediów i technologii. W MeMo odbywają się liczne spotkania, warsztaty i pokazy, a każdy odwiedzający może tworzyć własne projekty.
Ulica Moniuszki to także miejsce znane z historii polskiego kina. W czasach PRL działała tu słynna „Honoratka” – lubiana kawiarnia, która do dziś ma status kultowego miejsca. W tej przestrzeni ulicy Moniuszki kręcono sceny do filmów takich jak Ziemia obiecana, Stawka większa niż życie czy Kariera Nikodema Dyzmy.