Rezydencje łódzkich fabrykantów skrywają wiele tajemnic, a łodzianie do tej pory opowiadają legendy o ich właścicielach. Na przełomie wieku XIX i XX w mieście pojawiają się wille i pałace przemysłowców. Siedziby przemysłowych rodzin powstawały blisko fabryk, między kamienicami, w otoczeniu zieleni parków. Rozwój miasta napędzały pracujące fabryki. Architekci prześcigali się w pomysłach wzorując się na pracach swoich kolegów z Niemiec lub Austrii. Obok historycznych wzorców na początku poprzedniego stulecia pojawiła się secesja.
Wille i pałace to nie tylko piękny detal czy kolorowy witraż, ale ich mieszkańcy. Nie tylko rodzina fabrykanta, ale pokojówki, lokaj, kamerdyner, kucharka czy ogrodnik. To dzięki nim przetrwało do naszych czasów wiele opowieści i smaczków z życia elit przemysłowej Łodzi. W czasie spaceru podejrzymy domy fabrykantów, zaglądając czasami przez dziurkę od klucza.
Miejsca do odwiedzenia na szlaku:
Muzeum Kinematografii (dawny pałac Karola Scheiblera)
Willa pod Jabłoniami (Miejska Galeria Sztuki)
Muzeum Miasta (dawny Pałac Rodziny Poznańskich)
Muzeum pałac Herbsta, dawna fabrykancka rezydencja
Willa Henryka Grohmanna (Muzeum Książki Artystycznej)
Łódź to miasto, które rozwijało się dzięki powstającym fabrykom włókienniczym. Historia fabrycznego miasta zaczęła się 200 lat temu. Do niewielkiej osady…
Rezydencje łódzkich fabrykantów skrywają wiele tajemnic, a łodzianie do tej pory opowiadają legendy o ich właścicielach. Na przełomie wieku XIX i XX w mieście…
Łódź to miasto filmów i seriali, tych z dawnych lat, jak również najnowszych produkcji filmowych i realizacji telewizyjnych. Jednym z pomysłów na zwiedzanie…
Łódź to miasto z wielokulturową historią, która widoczna jest na każdym kroku. Przed drugą wojną światową mieszkali tu Polacy, Niemcy, Żydzi czy Rosjanie….